Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) kezdeményezésére 1988 óta május 31. a Nemdohányzó Világnap. A Nemdohányzó Világnap elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás veszélyeire. A WHO arra kéri az embereket, hogy legalább ezen a napon ne gyújtsanak rá.
220-ban a WHO a Nemdohányzó Világnap kapcsán a nőket és a fiatal lányokat helyezi a középpontba.
Mi történik, ha dohányfüsttel találkozik a szervezetünk?
A dohányzással a légzési rendszer szerkezete és működése károsodik, ennek következtében csökken a légzőfelület, csökken a tüdő rugalmassága, hörgőszűkület alakul ki, ezáltal a dohányos egy légvétellel nem jut annyi oxigénhez, amennyihez akkor jutna, ha füstmentesen élne. (nyilatkozta dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa.)
A WHO figyelmeztetése szerint a tüdőrákos betegek kétharmada a dohányosok közül kerül ki, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kialakulásáért pedig az esetek 90%-ában egyértelműen a dohányzás a felelős. A WHO kampánya figyelmeztet még a tuberkulózis és a dohányzás kapcsolatára, a terhesség alatti és a gyermekkorban elszenvedett passzív dohányzás súlyos következményeire is.
A lakásban vagy egyéb zárt térben történő dohányzással rendkívüli módon ártanak a dohányosok a nemdohányzóknak. Habár a dohányfüst látható jelei gyorsan elillannak a lakásban, a közel 7000 vegyi anyag, mely közül 69 bizonyítottan rákkeltő még akár 5 órán keresztül is a levegőben marad. Zárt térben a dohányfüst azonnali panaszokat: tüsszentést, orrfolyást, orrdugulást, szemviszketést, fejfájást, szédülést, torokfájást, rekedtséget, hányingert, köhögést, légzési nehezítettséget okozhat.
A dohányfüstös lakásban felnövő gyerekeknél jelentősen megnő az asztma, a tüdőgyulladás, a hörgőgyulladás és a különböző alsó légúti fertőzések, felnőtt korukban pedig a COPD kockázata is.
A dohányzó szülők gyermekei között gyakoribb a krónikus köhögés, köpetürítés. Dohányosok környezetében élőknél gyakoribbak a szívpanaszok, romlanak a már meglévő tünetek, fokozódik a halálos szívizomelhalás gyakorisága. Kimutatott, hogy dohányos férfiak nemdohányzó feleségei között fokozott a tüdőrák előfordulása. A passzív dohányzás fokozza az orrüregi rákok kockázatát is. Passzív dohányos kismamák magzata növekedésében elmarad. Környezeti dohányfüst ártalomnak kitett csecsemők körében gyakoribb a hirtelen halál, az ún. bölcsőhalál előfordulása.
Ijesztő adat, miszerint világszerte 165 000 gyermek veszti életét 5 éves kora előtt, a passzív dohányzás következtében.
További fontos és érdekes cikk olvasható a tüdőnkkel kapcsolatban a tudokozpont.hu weboldalán.
Felhasznált irodalom:
https://orvosilexikon.hu/cikkek/dohanyzas-aktiv-es-passziv-halal
https://www.tudokozpont.hu/hirek/nemdohanyzo-vilagnap-fokuszban-a-tudo-egeszsege